دوشنبه , خرداد ۲۴ ۱۴۰۰
صفحه اصلی / خودسازی / چگونه خودتان را بعد از اشتباهاتتان ببخشید

چگونه خودتان را بعد از اشتباهاتتان ببخشید

خود بخشایش

How to Forgive Yourself for Your Mistakes

چگونه خودتان را بعد از اشتباهاتتان ببخشید . (کاری از گروه ترجمه irsuccess.ir ) (کپی برداری با ذکر منبع مجاز است )

خود بخشایش در واقع اجازه دادن به خودتان برای حرکت به جلو است هنگامی که شما تایید می کنید که کارتان اشتباه است و نهایت تلاشتان را برای بهبود شرایط انجام می دهید.

اگر شما کاری که باعث آزار کسی می شود انجام داده باشید  -مثل دروغ گفتن و خیانت ، آزار دوستتان ، تحقیر همکارتان – اینکه فکر کنیم بی تفاوت و بدون عذاب وجدان می توانیم از اینگونه کارها عبور کنیم ساده لوحانه است ، اگر نگوییم غیراخلاقی است. شرمساری ، اندوه ، مقصر دانستن خود معمولا بعد از هر خطایی به سراغمان می آیند.

اما نگه داشتن و ماندن این احساسات برای زمان طولانی سلامت روان را به خطر می اندازد. بخشش خود  با سطح کم نگرانی ، آشفتگی های فردی کم و خصومت و دشمنی پایین در فرد مرتبط است. چه دیگران شما را ببخشند یا نه ، آیا شما می توانید خود را ببخشید?

برای واضح شدن موضوع ، بخشش خود به معنی نادیده گرفتن کار اشتباه و یا بی تفاوت بودن به مسوولیت ها نیست. (هرچند اگر شما اهل تفکر باشین  غیر ممکن است که بعدش نسبت به موضوع بی تفاوت باشین) .خود بخشایش به معنی این است که به خودتان اجازه دهید با وجود پذیرش اشتباهتان به جلو حرکت کنید و بهترین تلاشتان را برای بهبود شرایط انجام دهید.دکتر مارلین کارنیش از دانشگاه آبورن آلاباما برنامه درمانی چهار بخشی زیر را برای اینکه شخص بتواند خود را ببخشد معرفی کرده است.

مسوولیت پذیری

در این مرحله ، خودتان را برای کار اشتباهی که انجام داده اید مسوول و مقصر بدانید و ازبهانه تراشی (من به طرف شکست هل داده شدم)، مقایسه کردن خود با دیگری ( او مثل من این کار رو انجام داد)، مقصر جلوه دادن دیگران( من کار” الف “را انجام نمیدادم اگر او کار” ب ” را انجام نداده بود) بپرهیزید. بخشش خود بدون پذیرش این مرحله بی نتیجه است.

پشیمانی

روی احساس شرم خود کار کنید تا به سمت انتقاد مداوم از خود پیش نرود . شرم و پشیمانی شما قلب آزرده دوستتان یا شریک زندگیتان را ترمیم نمی کند اما بازگشت از مسیر قبلی  و اصلاح مسیر زندگی این کار را می کند.

تجدید قوا

پشیمانی باید شما را به سمت تلاش برای درست کردن اشتباهتان سوق دهد . معذرت بخواهید و کاری را برای جبران اشتباهاتان انجام دهید و از اشتباهتان درس بگیرید و از تکرار آن در آینده اجتناب کنید.

نو شدن و تفکر تازه

دکتر کارنیش می نویسد: خود تنبیهی طولانی خود را کنار بگذارید و با مهربانی و احترام  با خود برخورد کنید. نامه ای به خودتان بنویسید که شامل درس هایی باشد که از اشتباهتان گرفتید و تغییرات مثبتی که در نتیجه این اشتباه در خودتان به وجود آمده را بررسی کنید.                 Patty Onderko  April 1, 2016

(کاری از تیم ترجمه irsuccess.ir ) (کپی برداری با ذکر منبع مجاز است )
(منبع: success.com)

“اگر بتوانیم مسیر زندگی یک فرد را تغییر دهیم برای ما کافیست.”

 

به کانال ما در تلگرام بپیوندید.

عضویت در کانال 

 

۳ دیدگاه

  1. جالب بود ! سپاس از اطلاعات تان !

  2. مطلب بسیار خوبی بود

    در واقع اگر نتوانیم اشتباهات خودمان را ببخشیم قادر به بخشش دیگران نیز نخواهیم بود
    انتقاد افراطی از خود نیز باعث اتلاف انرژی و تفکر منفی می شود
    هر کس که به طور سالمی خود را همان طوری که هست بپذیرد و دوست داشته باشد، یکی از بزرگترین معیارهای خوشبختی را داراست

    ممنون از مطالب خوبتان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *